Rafał Dydycz i dr hab. Jarosław Cabaj

6 października 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Akcji V2 w Sarnakach odbyła się konferencja naukowa "Nasza Niepodległa". Gospodarzami byli Szkoła Podstawowa i Gminna Biblioteka Publiczna. Głównym celem było uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę  niepodległości. W programie konferencji znalazło się osiem referatów. Wśród występujących byli m. in.: dr hab. Jarosław Cabaj, dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UPH (temat wystąpienia: Rok 1918 na Podlasiu) oraz mgr Rafał Dydycz, doktorant w tymże Instytucie, nauczyciel historii w szkole w Sarnakach (temat wystąpienia: Między Polską a Ukrainą - traktat brzeski na obszarze gminy Sarnaki). Podczas konferencji odbyła się prezentacja pierwszego numeru "Rocznika Ziemi Sarnackiej", której redaktorem naczelnym jest Rafał Dydycz.